Konferencja Schwander Polska w miejscowości Porec (Chorwacja)
03.12.2019

20 listopada 2019 na konferencji zorganizowanej w miejscowości Porec w Chorwacji, przedstawiciele firmy Schwander Polska oraz firm partnerskich zaprezentowali najnowocześniejsze rozwiązania w zakresie oczyszczalni ścieków komunalnych w autorskiej technologii MBR opartej o moduły membranowe Alfa Laval.

Istria – region turystyczny z problemami 

Miejsce konferencji zostało wybrane nieprzypadkowo – w ostatnich miesiącach w regionie Istrii trwała burzliwa dyskusja dotycząca sytuacji gospodarki wodno-ściekowej m. in. ze względu na doniesienia o plamie ściekowej pływającej u wybrzeża Adriatyku w pobliżu miejscowości Peroj. Na spotkanie zaproszeni zostali przedstawiciele lokalnych samorządów, a także branżowi specjaliści. 

Ponowne wykorzystanie ścieków oczyszczonych szansą na duże oszczędności

Konferencję rozpoczął wykład naukowców z Uniwersytetu w Zagrzebiu będący analizą obecnej sytuacji w Chorwacji. Wskazywano przede wszystkim na brak nowych oczyszczalni ścieków, przestarzałe technologie oraz nieefektywne systemy oczyszczania ścieków, które doprowadziły do groźnych mutacji bakterii. Przedstawiciele Schwander Polska zaprezentowali zalety autorskiej technologii MBR, wskazując m.in. na fakt, że technologia nie tylko pozbawia ściek oczyszczony wszelkich bakterii chorobotwórczych i większości wirusów, ale również doskonale nadaje się do aplikacji, gdzie występują duże sezonowe wahania napływu ścieków do oczyszczalni (jak ma to miejsce w Chorwacji w sezonie turystycznym). Ponadto zaprezentowano przykłady zrealizowanych obiektów wykorzystujących ponownie ścieki oczyszczone, np. oczyszczalnię ścieków wykonaną przez Schwander Polska dla Hotelu Bania **** Thermal Spa & Ski w Białce Tatrzańskiej. Filtrat po dezynfekcji UV jest wykorzystywany do celów technologicznych, naśnieżania stoków narciarskich zimą i nawadniania terenów zielonych latem. W warunkach klimatu śródziemnomorskiego i wzmożonego ruchu turystów wspomniane rozwiązania pozwoliłyby na olbrzymie oszczędności finansowe.

Problemy z przetargami w Chorwacji

Tematem ożywionej dyskusji były również różnice pomiędzy procedurami przetargowymi w Polsce i w Chorwacji. Ze względu na biurokrację oraz skomplikowanie procedur przetargowych w Chorwacji od lat nie rozstrzygnięto żadnego przetargu na projektowanie i budowę oczyszczalni ścieków. Na przykładzie polskich procedur przetargowych zaprezentowano, w jaki sposób rozwiązano te same problemy w w Polsce, aby efektywnie wykorzystywać dostępne unijne środki finansowania.

Swoje rozwiązania zaprezentowały również firmy partnerskie Schwander Polska – Alfa Laval, Hach, Kaeser Kompressoren oraz Omega S.A. – oferująca technologię przeróbki osadów z biologicznych oczyszczalni ścieków na nawóz organiczno-mineralny „Oskar”.
 
 
 
 
 
 
 

Galeria

nasi partnerzy

PARTNER STRATEGICZNY