Technologia
Na czym polega technologia MBR stosowana w oczyszczalniach ścieków Schwander Polska®?

Moduł filtracji z płaskimi membranami kapilarnymi pracuje przy wyjątkowo niskiej różnicy ciśnień (TMP) na całej powierzchni membrany. Oznacza to, że nadawa przechodząca przez membranę nie przylega do powierzchni, ani nie zbiera się na niej.

Nadawa płynie w górę między membranami, a filtrat przechodzi przez ich powierzchnie. W celu zapewnienia efektywnej cyrkulacji nadawy oraz do osiągnięcia prędkości koniecznej do wystąpienia przepływu krzyżowego stosuje się bąbelki powietrza. Powoduje to również efekt czyszczenia. Niezależnie od tego czy elementy są pojedyncze, czy ustawione dwu lub trzy piętrowo, powietrze dodawane jest tylko poprzez jeden napowietrzacz na spodzie.

Oznacza to, że spadek ciśnienia na membranie jest bliski zeru, i że na membranie brak obszarów nieprzepuszczających filtratu. Skrajnie niskie ciśnienie transmembranowe oznacza, że membrany są znacznie mniej podatne na zarastanie, co skutkuje dłuższym okresem użytkowania przed wymianą oraz wydłużonymi okresami pracy między czyszczeniem.

Kiedy jednak potrzeba w końcu wyczyścić membrany, cała ich powierzchnia jest efektywnie czyszczona przy użyciu procedur jak relaksacja, pulsowanie wsteczne, mycie Cleaning in Place (CIP) oraz cyrkulacja.

Konkretne korzyści płynące z modułu filtracji membranowej Alfa Laval dla użytkowników końcowych, firm stosujących moduły w produkowanych przez siebie urządzeniach i podwykonawców projektowych, będą następujące:
 
Rozwiązanie Korzyści
Jednakowe użytkowanie całej powierzchni membrany Mniejsze zarastanie
Skrajnie niskie ciśnienie transmembranowe - do 10 razy niższe, niż w przypadku membran płaskich lub membran kapilarnych Mniejsze zarastanie
Wytrzymała budowa modułu Dłuższa żywotność
Bioreaktor membranowy grawitacyjny Prosty system
Budowa piętrowa - lepsze wykorzystanie powietrza Energooszczędność
Wiele metod mycia-płukanie wsteczne, cyrkulacja, moczenie Łatwe mycie
Trwałość membrany - materiał PVDF Wiele aplikacji
Kompaktowa budowa Zajmuje mało miejsca

Sposób działania modułów filtracji firmy ALFA LAVAL dzielimy na trzy etapy.
 

Etap I - Filtracja

W tym etapie przepustnice zostają otwarte co umożliwia swobodny przepływ filtratu do kolektora zrzutowego. Dodatkowo do dyfuzorów znajdujących się pod membranami zostaje wtłoczone powietrze, dzięki któremu płyty membrany zostają oczyszczono z przylegającego do nich osadu. Czyszczenie powietrzem dostarcza też tlen dla bakterii, niezbędny w procesie biologicznym.

Etap II - Relaksacja

Przepustnice zostają zamknięte, tym samym przepływ filtratu zostaje wstrzymany. Do dyfuzorów zamieszczonych na spodzie membran zostaje wtłaczane powietrze, które czyszcząc moduł, dodatkowo dostarcza tlen potrzebny bakteriom w procesie biologicznym