Jak oczyścić morza i oceany z mikroplastiku
13.08.2019

​Najnowsze badania pokazują, że mikroplastiki są obecne w opadach na całym świecie. Mikroskopijne cząsteczki tworzyw sztucznych stanowią poważne zagrożenie dla całej ludzkości. W toku badań prowadzonych przez duńskich naukowców udowodniono, że membrany Alfa Laval skutecznie eliminują mikroplastiki ze ścieków, przyczyniając się w ten sposób do poprawy stanu mórz i oceanów. 

Według szacunków, w wodach oceanicznych może znajdować się aż 50 bilionów cząstek mikroplastików, czyli fragmentów zanieczyszczeń z tworzyw sztucznych o średnicy mniejszej niż 5 mm. Co to oznacza dla przeciętnego użytkownika? Wystarczy spojrzeć na alarmujące statystyki z Wielkiej Brytanii – cząstki mikroplastików wykryto w 80% małży zamieszkujących tamtejsze środowisko morskie, w 16 na 17 popularnych marek soli morskiej oraz w 4 na 5 próbek wody pitnej.

Problem z mikroplastikami polega na tym, że nie ulegają one biodegradacji. Jak mówi Claudia Sick, biolog i kierownik projektu duńskiej organizacji Plastic Change: „Całkowity rozkład plastików trwa bardzo długo – setki lat i więcej – w tak długim okresie czasu cząstki o różnych rozmiarach mogą spowodować szkody u wielu organizmów.”

Badania opublikowane przez Uniwersytet Fernando Pessoa w Portugalii wskazują, że codziennie wdychamy do 130 drobnych cząstek plastiku. Wraz z powietrzem, mikroplastik dostaje się do płuc, gdzie może być przyczyną zmian w drogach oddechowych. Mikroplastik jest biologicznie trwały - nasz organizm nie jest w stanie się go pozbyć. Część cząstek przenika do układu krwionośnego, co może powodować liczne choroby układu sercowo-naczyniowego. Co więcej, w dużych stężeniach mikroplastik może powodować zakażenia i negatywnie wpływać na układ nerwowy i immunologiczny.

Projekt pilotażowy MBR Alfa Laval nagrodzony najbardziej prestiżową nagrodą na świecie w zakresie ochrony środowiska naturalnego – Energy Globe Award 2018

Mikroplastiki w wodzie pitnej mogą pojawiać się np. jako spływ powierzchniowy wody podczas deszczu i wraz ze ściekami. Nie oznacza to jednak, że nie możemy temu zjawisku przeciwdziałać.  

Od 1% do 5% mikroplastików przechodzących przez tradycyjną oczyszczalnię ścieków jest nadal obecnych w ściekach po oczyszczeniu, a 80% w osadzie. Podczas analizy cząstek do 50 μm, wykazano, że w ściekach oczyszczonych przez membrany mikrofiltracyjne Alfa Laval nie stwierdzono obecności żadnych mikroplastików. Jest to niezbity dowód potwierdzający, że oczyszczalnie MBR są efektywniejszym sposobem zapobiegania przedostawaniu się mikroplastików do środowiska niż niestety wciąż dominujące w Polsce tradycyjne oczyszczalnie.  

Badania zostały przeprowadzone przez Alfa Laval we współpracy z Plastic Change, Uniwersytetem Aarhus, Uniwersytetem Roskilde i EnviDan. W ich wyniku moduły membranowe Alfa Laval zostały nagrodzone w 2018 roku najbardziej prestiżową nagrodą na świecie w zakresie ochrony środowiska naturalnego - Energy Globe Award 2018.  


 Autor: Karolina Kmak, biuro@schwander.pl



 

 

Galeria

nasi partnerzy

PARTNER STRATEGICZNY