Chełmiec światowym liderem w oczyszczaniu ścieków. Wizyta Skandynawów
05.10.2016

W Urzędzie Gminy Chełmiec gościła dzisiaj (5 października) delegacja samorządów z Finlandii oraz przedstawiciele firm wykonawczych i środowisk naukowych ze Szwecji i Polski. Skandynawowie przyjechali do Chełmca po naukę, co jest niezwykłe, bo dotąd to Polacy uczyli się od Finów, Szwedów i Norwegów.


Spotkanie  gości ze Skandynawii z wójtem Bernardem Stawiarskim i jego współpracownikami dotyczyło budowanych w gminie Chełmiec oczyszczalni ścieków w najnowszej obecnie na świecie nowatorskiej technologii oczyszczania. W spotkaniu wzięli udział m.in. fińscy samorządowcy z miast Vitasaari i Vihti oraz reprezentanci firm Aquzone i Alfa LavawNordic.    

Goście obejrzeli wybudowane niedawno, przy udziale środków z funduszy UE, oczyszczalnie ścieków w czterech miejscowościach: Chełmcu, Wielogłowach, Małej Wsi oraz Piątkowej.

Cztery nowe oczyszczalnie ścieków funkcjonują w oparciu o najnowszą obecnie dostępną technologię oczyszczania MBR (MembraneBiologicalReactor). W tej nowatorskiej technologii powstaną w niedługim czasie następne trzy oczyszczalnie w Paszynie, Librantowej i Kunowie.

Ciekawostką jest, że w Wielogłowach obecnie pracuje największa oczyszczalnia tego typu w Europie, większa buduje się w tej chwili w Sztokholmie - a jednocześnie najmniejsza w Europie – w Piątkowej.

Technologia MBR jest uznawana za najlepszą możliwą technologię oczyszczania ścieków (BAT – Best Available Technology) w rozumieniu Dyrektywy IPPC (IntegratedPollutionPrevention and Control). Technologia ta pozwala na spełnienie najbardziej rygorystycznych norm dotyczących ścieków oczyszczonych narzuconych przez Unię Europejską.

Dodatkowo na opisywanych obiektach zastosowane zostały najnowocześniejsze automatyczne systemy sterowania, które pozwalają na eksploatację oczyszczalni w trybie stałego dozoru bez stałej obsługi. Są też dodatkowe korzyści, jak brak emisji zapachów poprzez zastosowany system dezodoryzacji i hermetyzacji obiektu oraz minimalizacja hałasu w związku z umieszczeniem wszystkich urządzeń emitujących hałas w budynku.

- Dotychczasowa współpraca z wykonawcą tych inwestycji, firmą Schwander wywodzącą się z Sądecczyzny jest wręcz wzorowa i od kilku już lat przebiega bez żadnych problemów – mówi wójt Barnard Stawiarski. - Możemy liczyć na pomoc w bieżącym zarządzaniu swoimi oczyszczalniami.

(s), źródło: UG Chełmiec
 

Galeria

nasi partnerzy

PARTNER STRATEGICZNY