III Międzynarodowa Konferencja Membranowa
04.02.2019

7 grudnia 2018 odbyła się III Międzynarodowa Konferencja Membranowa poświęcona Podsumowaniu efektów innowacyjnych rozwiązań wprowadzonych na oczyszczalniach ścieków komunalnych w 2018 roku. 

Opracowanie przez Schwander Polska nowego dyfuzora dla Alfa Laval - S-AeratorTM

Do najważniejszych innowacji, jakimi może pochwalić się firma zalicza się z pewnością opracowanie dyfuzora S-AeratorTM, pozwalającego o 40% zredukować ilość powietrza wykorzystywanego do napowietrzania modułów membranowych, co przekłada się na znaczną oszczędność energii dla użytkownika końcowego. W rezultacie umowy podpisanej z Alfa Laval, spółka Schwander Polska stała się wyłącznym producentem i dostawcą dyfuzorów S-AeratorTM dla modułów membranowych Alfa Laval, zgodnie z opracowanym przez siebie projektem. Wspólne badania prowadzone przez Schwander Polska, Alfa Laval i duński uniwersytet jednoznacznie potwierdziły efektywność dyfuzora S-AreatorTM

Opracowanie autorskiego systemu płukania CIP

Kolejnym sukcesem Schwander Polska jest opracowanie wysoce efektywnego systemu płukania CIP modułów membranowych, który charakteryzuje się stuprocentową skutecznością oraz równomiernym usuwaniem zanieczyszczeń powierzchniowych z płyt membranowych, umożliwiając odnowę membran i przywrócenie pierwotnych wartości przepływu. 

Nadrzędny System Sterowania oraz biologiczne usuwanie biogenów

Sporo uwagi Schwander Polska poświęciła kwestii biologicznego usuwania biogenów oraz stworzenia algorytmów dla Nadrzędnego Systemu Sterowania, opracowywanego na podstawie cyklicznych badań prowadzonych w ramach współpracy nawiązanej z Politechniką Krakowską. Ponieważ warunki w oczyszczalni podlegają dynamicznym zmianom, niezbędny jest system automatycznej kontroli monitorowania zmian i automatycznego dostosowywania eksploatacji. W takiej właśnie sytuacji potrzebny jest system automatycznego sterowania online. Systemy opracowywane przez Schwander Polska we współpracy z Politechniką Krakowską mają za zadanie monitorowanie warunków procesów poprzez właściwe rozmieszczone urządzeń pomiarowych na oczyszczalni ścieków. Następnie, system automatycznie analizuje otrzymane dane i natychmiast oddziałuje na urządzenia wykonawcze (pompy, przepustnice). Systemy pracują w oparciu o algorytmy sterowania określające wartości optymalne parametrów prowadzenia procesu takich, jak: intensywność napowietrzania, recyrkulacja wewnętrzna czy odprowadzanie osadu nadmiernego. W 2019 roku przewidywana jest kontynuacja prowadzonych badań oraz zbadanie oczyszczalni ścieków MBR w warunkach naturalnych na niespotykaną dotąd skalę.

Harmonogram wystąpień: 
„OMÓWIENIE REALIZOWANYCH INWESTYCJI POD KĄTEM ZASTOSOWANIA INNOWACYJNYCH ROZWIĄZAŃ W TECHNOLOGII MBR”
Karolina Kmak – Schwander Polska

„ZASTOSOWANIE SYSTEMU NADRZĘDNEGO STEROWANIA W OCZYSZCZALNIACH MBR”
dr Michał Miotk - Xylem

„ZASADNOŚĆ PROWADZENIA BADAŃ TECHNOLOGICZNYCH W OCZYSZCZALNIACH MBR”
dr inż. Zbigniew Mucha – Politechnika Krakowska

„PRAWIDŁOWE WYMIESZANIE REAKTORÓW MEMBRANOWYCH”
Marcin Jankowski - Sulzer

„DEZINTEGRACJA OSADÓW ŚCIEKOWYCH METODĄ TERMOLIZY”
Vjekoslav Majetić – DOK-ING, Chorwacja

„ZASTOSOWANIE METOD ELEKTROCHEMICZNYCH W PROCESIE OCZYSZCZANIA ŚCIEKÓW I UZDATNIANIA WODY”
Prof. Dražen Vouk - Građevinski fakultet, Chorwacja

 Autor: Karolina Kmak, biuro@schwander.pl


 

Galeria

nasi partnerzy

PARTNER STRATEGICZNY